fot. IPN

W Pieniężnie upamiętnią likwidatora oddziałów AK

Rosjanie upamiętnią dziś gen. Armii Czerwonej Iwana Czerniachowskiego, likwidatora oddziałów AK na Wileńszczyźnie. Rocznicowe obchody śmierci sowieckiego gen. odbędą się przed jego odnowionym pomnikiem w Pieniężnie.

Wcześniej Rosjanie nie organizowali oficjalnych uroczystości w tym miejscu. O pomniku  stało się głośno pod koniec stycznia, gdy miejscowy samorząd wyraził wolę jego rozebrania. Oburzenie w tej sprawie wyraziło rosyjskie MSZ, a teraz po odnowieniu pomnika przez Rosjan, organizowane są uroczystości.

Pismo ws. obchodów przysłał do urzędu wojewódzkiego w Olsztynie konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Aleksander Karaczewcew. W uroczystościach ma uczestniczyć ok. stu osób, a do udziału zaproszono przedstawicieli ambasad Rosji, Białorusi i Ukrainy.

Poseł Jerzy Szmit (PiS) wystosował specjalne listy w tej sprawie. Napisał w nich, że postępowanie strony rosyjskiej jest bardzo niestosowne i budzi uzasadniony sprzeciw Polaków.

– Zdecydowałem się na napisanie listów do trzech ambasadorów, którzy chcą wziąć udział w tej uroczystości. Chcę by wiedzieli dlaczego obchody te uznajemy za niestosowne i dlaczego znacząca część społeczeństwa polskiego przeciwstawia się tego typu imprezom i obecności tego pomnika w Pieniężnie. Sytuacja, w której tak ostentacyjny sposób ambasadorowie trzech krajów chcą oddawać cześć gen. Czerniachowskiemu dla ogromnej większości Polaków jest nie do przyjęcia. Ta osoba wsławiła się bardzo negatywnie na Wileńszczyźnie – powiedział poseł Jerzy Szmit.

Przeciwko dalszemu istnieniu pomnika w Pieniężnie protestowały m.in. środowiska kombatanckie Armii Krajowej.

RIRM 

drukuj