fot. Tomasz Strąg

Szef MON oddał hołd weteranom za walkę podjętą z sowieckim agresorem 17 września 1939 roku

W 80. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, szef MON-u Mariusz Błaszczak oddał hołd weteranom za podjętą w tamtym czasie walkę, za ich wierność i miłość do Ojczyzny.

17 września 1939 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w najnowszej historii Polski. Armia Czerwona, łamiąc pakt o nieagresji, napadła na Polskę walczącą z hitlerowskimi Niemcami. W konsekwencji doszło do czwartego rozbioru Polski.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w klipie video przypomniał, że agresja sowiecka była dla kilkudziesięciu tysięcy polskich oficerów początkiem tragedii, jaką okazała się zbrodnia katyńska.

– Ci, którzy trafili do sowieckiej niewoli w obozach Kozielsk, Starobielsk czy Ostaszków za służbę Rzeczpospolitej, zapłacili najwyższą cenę. Mimo że przez lata prawda o agresji sowieckiej była oficjalnie przemilczana, kolejne pokolenia Polaków nie dały o niej zapomnieć. Dziś, w rocznicę tamtej niespodziewanej, bezprawnej napaści, która nie tylko złamała polski opór, ale w konsekwencji przyczyniła się doi śmierci elity oficerskiej Wojska Polskiego, składamy hołd i oddajemy cześć tym wszystkim, którzy przez lata byli pomijani i zapomniani. Wspominamy, przywracając pamięć o ich heroizmie – mówił minister Mariusz Błaszczak.

W konsekwencji wydarzeń z 1939 roku doszło także do masowych deportacji ludności na Syberię i do Azji Środkowej.

Liczba ofiar tego terroru nadal jest kwestią sporną, jednak podaje się, że mogło być nawet do 1,5 miliona zesłanych. Dziś obchodzony jest także Światowy Dzień Sybiraka.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl