fot. Tomasz Strąg

Szef MON oddał hołd weteranom za walkę podjętą z sowieckim agresorem 17 września 1939 roku

W 80. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, szef MON-u Mariusz Błaszczak oddał hołd weteranom za podjętą w tamtym czasie walkę, za ich wierność i miłość do Ojczyzny.

17 września 1939 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w najnowszej historii Polski. Armia Czerwona, łamiąc pakt o nieagresji, napadła na Polskę walczącą z hitlerowskimi Niemcami. W konsekwencji doszło do czwartego rozbioru Polski.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w klipie video przypomniał, że agresja sowiecka była dla kilkudziesięciu tysięcy polskich oficerów początkiem tragedii, jaką okazała się zbrodnia katyńska.

– Ci, którzy trafili do sowieckiej niewoli w obozach Kozielsk, Starobielsk czy Ostaszków za służbę Rzeczpospolitej, zapłacili najwyższą cenę. Mimo że przez lata prawda o agresji sowieckiej była oficjalnie przemilczana, kolejne pokolenia Polaków nie dały o niej zapomnieć. Dziś, w rocznicę tamtej niespodziewanej, bezprawnej napaści, która nie tylko złamała polski opór, ale w konsekwencji przyczyniła się doi śmierci elity oficerskiej Wojska Polskiego, składamy hołd i oddajemy cześć tym wszystkim, którzy przez lata byli pomijani i zapomniani. Wspominamy, przywracając pamięć o ich heroizmie – mówił minister Mariusz Błaszczak.

W konsekwencji wydarzeń z 1939 roku doszło także do masowych deportacji ludności na Syberię i do Azji Środkowej.

Liczba ofiar tego terroru nadal jest kwestią sporną, jednak podaje się, że mogło być nawet do 1,5 miliona zesłanych. Dziś obchodzony jest także Światowy Dzień Sybiraka.

RIRM

drukuj