Jest tymczasowe porozumienie Polski i Rosji ws. przewozów towarowych

Przedstawiciele rządów Polski i Rosji zawarli tymczasowe porozumienie dotyczące zezwoleń na samochodowe przewozy towarowe. Ma ono  obowiązywać do 15 kwietnia.

W Moskwie odbyły się rozmowy z udziałem wiceministra infrastruktury i budownictwa Jerzego Szmita i wiceministra transportu Federacji Rosyjskiej Nikołaja Asauła. Polska i Rosja jutro wymienią się drukami zezwoleń na samochodowe przewozy towarowe. Chodzi o 20 tys. zezwoleń dla strony polskiej i 20 tys. dla rosyjskiej.

Wśród wspomnianych druków zezwoleń dla strony polskiej 10 tys. to zezwolenia na przewozy towarów w połączeniach dwustronnych i tranzytowych, a 10 tys. na przewozy „do” i „z” krajów trzecich – poinformował wiceminister FR Nikołaj Asauł.

Wiceminister Jerzy Szmit w programie Aktualności Dnia na antenie Radia Maryja zaznaczył, że dzisiejsze porozumienie nie jest ostateczne.

– Zostały wynegocjowane cele i okres przejściowy, natomiast to na pewno nie jest ostateczne porozumienie. Nad ostatecznym porozumieniem na pewno będziemy jeszcze pracowali. Mam nadzieję, że wypracujemy to w taki sposób, że nie powtórzy się sytuacja jak teraz, kiedy transport przez ponad 20 dni nie będzie mógł normalnie funkcjonować. Przed 15 kwietnia spotkamy się ponownie, żeby ocenić, na ile ta nowa sytuacja, to nowe prawo (…) będzie dotkliwe – powiedział wiceminister.

RIRM

drukuj