fot. https://pixabay.com/pl/

[TYLKO U NAS] Ks. abp M. Mokrzycki o 2022 roku na Ukrainie: W Polsce mamy powiedzenie „Jak trwoga, to do Boga”. Z pewnością także i nasi wierni widzieli w tym trudnym okresie, że jedyną szansą na to, iż wojna się zakończy, jest ufność Panu Bogu

W Polsce mamy powiedzenie „Jak trwoga, to do Boga”. Z pewnością także i nasi wierni widzieli w tym trudnym okresie, że jedyną szansą na to, iż wojna się zakończy, jest ufność Panu Bogu. To dlatego przygotowywaliśmy różne nabożeństwa i prosiliśmy Ojca Świętego Franciszka o zawierzenie Rosji Matce Boskiej Fatimskiej. W tym duchu organizowaliśmy pielgrzymki do naszych sanktuariów, zachęcając wiernych do pokuty oraz modlitwy. Siła modlitwy jest odczuwalna chociażby w tym, że nasi wierni nie tracą ducha, ale są mocni i chcą przetrwać okres wojny, ale także w tym, iż ludzie ofiarowują swoją pomoc drugiemu człowiekowi – mówił ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Zakończenie roku kalendarzowego jest okazją do dokonania podsumowania wszystkiego, co wydarzyło się przez ostatnie 12 miesięcy. Ks. abp Mieczysław Mokrzycki, przedstawił, jak 2022 rok minął na Ukrainie, która 24 lutego została zaatakowana przez Federację Rosyjską.

– W 2021 roku Konferencja Episkopatu Ukrainy podjęła decyzję, aby duszpasterskim tematem 2022 roku był Święty Krzyż. Niedługo potem w krzyż wpisała się sama Ukraina, gdy w lutym rozpoczęła się wojna. W archidiecezji lwowskiej, pomimo trwającej wojny, mogliśmy jakoś spokojnie przeprowadzać naszą pracę duszpasterską. Staraliśmy się, by nasi wierni czuli bliskość kapłanów. Odbywały się pielgrzymki do naszych sanktuariów, spotkania oazowe z dziećmi czy młodzieżą. Uważam, iż podołaliśmy wszystkim oczekiwaniom uchodźców, którzy przybywali do nas ze wschodu kraju (…). Jako archidiecezja lwowska pośredniczyliśmy w przekazywaniu na wschód pomocy humanitarnej, która docierała do nas z Polski. Nasz Caritas oraz nasze parafie w dalszym ciągu w tym uczestniczą – mówił metropolita lwowski.

Ukraińcy przekonali się w 2022 roku, że jedyną nadzieją człowieka jest Pan Bóg.

– W Polsce mamy powiedzenie „Jak trwoga, to do Boga”. Z pewnością także i nasi wierni widzieli w tym trudnym okresie, że jedyną szansą na to, iż wojna się zakończy, jest ufność Panu Bogu. To dlatego przygotowywaliśmy różne nabożeństwa i prosiliśmy Ojca Świętego Franciszka o zawierzenie Rosji Matce Boskiej Fatimskiej. W tym duchu organizowaliśmy pielgrzymki do naszych sanktuariów, zachęcając wiernych do pokuty oraz modlitwy. Siła modlitwy jest odczuwalna chociażby w tym, że nasi wierni nie tracą ducha, ale są mocni i chcą przetrwać okres wojny, ale także w tym, iż ludzie ofiarowują swoją pomoc drugiemu człowiekowi – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Ks. abp Mieczysław Mokrzycki opowiedział, jak archidiecezja lwowska radzi sobie w czasie wojny.

– Coraz mocniej odczuwamy skutki wojny. Widzimy to chociażby po kryzysie ekonomicznym oraz zniszczonych strukturach energetycznych, bo coraz mocniej doskwiera nam brak energii. To wpływa na samopoczucie, dlatego że wieczorami nasze miasta i wioski są w półmroku (…). Zaczyna nam brakować niektórych produktów, bo przecież piekarnie, apteki oraz inne zakłady nie mogą pracować z uwagi na to, że prąd mamy tylko przez cztery godziny dziennie. To powoduje narastający kryzys, który przekłada się na coraz większe przygnębienie w społeczeństwie – powiedział gość Radia Maryja.

Metropolita lwowski przekazał również życzenia na 2023 rok.

– Wszystkim mieszkańcom Ukrainy oraz wiernym Kościoła katolickiego życzę, by okres wojny potraktowali jako wielkie rekolekcje, żebyśmy wszyscy zastanowili się, co jest powodem wybuchu wojny, abyśmy potrafili więcej uwagi poświęcić formacji człowieka, by wydobyć z niego jak najwięcej dobra, unikając jednocześnie zła. Dziękuję wszystkim naszym rodakom za wielką solidarność, codzienną modlitwę, pomoc humanitarną, która ciągle do nas płynie. Serdecznie dziękuję za duchową więź, za każdy gest życzliwości, dobroci. To jest bardzo ważne, bo podnosi nas wszystkich na duchu – podsumował ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem ks. abp. Mieczysława Mokrzyckiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl