Rosja: jeszcze nie wpłynął wniosek Snowdena o azyl

Do rosyjskich służb migracyjnych nie wpłynął dotąd wniosek o azyl byłego współpracownika amerykańskich służb specjalnych Edwarda Snowdena – poinformował w sobotę Dyrektor Federalnej Służby Migracyjnej Rosji Konstantin Romodanowski. 

Snowden, ścigany przez wymiar sprawiedliwości USA za ujawnienie tajnych informacji, oświadczył w piątek, że zamierza ubiegać się o tymczasowy azyl w Rosji z zamiarem udania się docelowo do Ameryki Płd. Amerykanin od 23 czerwca przebywa w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, której nie może opuścić, bo władze USA anulowały jego paszport.

Władze na Kremlu wyraziły zgodę na jego pobyt w kraju pod warunkiem, że Snowden całkowicie wyrzeknie się działań, które szkodzą USA. Znany rosyjski prawnik Genri Reznik, który w piątek spotkał się ze Snowdenem, powiedział, że Amerykanin przystał na ten warunek.

Snowden zwrócił się o azyl polityczny do ponad 20 państw, a trzy z nich – Wenezuela, Boliwia i Nikaragua – odniosły się pozytywnie do jego prośby; władze w Caracas twierdzą jednak, że nie otrzymały dotąd formalnego wniosku w tej sprawie.

30-letni Snowden ujawnił dziennikom „Guardian” i „Washington Post”, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) prowadzi inwigilację elektroniczną na wielką skalę, obejmującą również sojuszników Stanów Zjednoczonych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl