Pos. B. Rzońca: Rosja zachowuje się na rynku gospodarczym w taki sposób, żeby dokuczyć Polsce

Federacja Rosyjska może zwiększyć przewozy towarowe promami, omijając Polskę. Ministerstwo transportu Rosji poinformowało, że na spotkaniu z duńskim armatorem DFDS omówiono projekt listu intencyjnego w tej sprawie.

Według strony rosyjskiej Duńczycy są gotowi zapewnić niezbędną liczbę promów towarowych, by zaspokoić popyt przewoźników w Europie.

Obecnie – jak głosi oświadczenie – omawiane są warianty portów handlowych optymalnych dla uruchomienia linii promowej. To kolejne polityczne działanie – ocenia poseł Bogdan Rzońca, przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.

– Rosja zachowuje się na rynku ekonomicznym, gospodarczym w taki sposób, żeby dokuczyć Polsce i to jest zresztą widoczne nie po raz pierwszy. Musimy się przyglądać takim działaniom. Liczę na to, że zostaną podjęte jakieś akcje dyplomatyczne ze strony polskiej, bo byłoby to ze szkodą dla naszego kraju. Mam nadzieję, że rząd zajmie się tym problemem, natomiast Rosja jest wrogo nastawiona do Polski i szuka pretekstu do zaczepek, by osłabić potencjał gospodarczy Polski – bo tak trzeba patrzyć na tę decyzję – komentuje Bogdan Rzońca.  

Rosyjskie ministerstwo poinformowało o spotkaniu z duńskim armatorem w przeddzień kolejnego posiedzenia polsko – rosyjskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych. Jej rozmowy odbywają się dzisiaj w Krakowie pod przewodnictwem wiceministrów ds. transportu Polski i Rosji. Spotkanie ma pomóc określić limit zezwoleń na samochodowe przewozy towarowe na 2017 rok.

RIRM

drukuj