Polska wyremontuje bułgarskie MiG-29

Parlament Bułgarii ratyfikował umowę z Polską w sprawie remontów silników samolotów MiG-29 bułgarskich sił powietrznych. Umowę podpisano po trwających kilka miesięcy negocjacjach. Remonty przeprowadzą Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy.

Wyremontowane ma być sześć silników bułgarskich myśliwców, dwa silniki zostaną Bułgarii użyczone. Cena remontu jednego silnika wyniesie 1,023 mln euro.

Według bułgarskiego ministerstwa obrony za wyborem Polski przemawiała cena oraz krótszy termin wykonania prac. Resort wskazywał ponadto na ryzyko związane z międzynarodowymi sankcjami wobec Rosji.

Fakt, że Bułgarzy wybrali Polskę świadczy o potencjale przemysłu zbrojeniowego – wskazuje poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

– Bułgarzy potwierdzili determinację ścisłego funkcjonowania w strukturach NATO. Nie poddali się presji Rosji, która jeszcze kilka tygodni temu domagała się remontu w Rosji ze względu na jakieś umowy – prawdopodobnie z czasów komunistycznych – i zdecydowali się na remont w Polsce. Polski przemysł zbrojeniowy posiada odpowiednie uprawnienia do remontu samolotów, nawet jeszcze produkcji rosyjskiej – tak, żeby było one zgodne z przepisami NATO-wskimi i unijnymi. To świadczy o autonomiczności podejmowania decyzji przez rząd Bułgarii – podkreślił poseł Michał Jach.

Na wyremontowane jednostki napędowe strona polska udzieli dwuletniej gwarancji. Bułgaria ma otrzymać pierwsze dwa wyremontowane silniki siedem miesięcy po ratyfikacji umowy, następne dwa – po 11 miesiącach. Do końca roku mają być dostarczone dwa użyczone silniki.

Obecnie bułgarskie lotnictwo wojskowe dysponuje 16 myśliwcami MiG-29, z których tylko cztery są zdolne do lotu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl