fot. KPRM/Krystian Maj

Premierzy Polski i Litwy podpisali deklarację ws. sytuacji na Białorusi

Premierzy Polski i Litwy podpisali w Wilnie deklarację ws. sytuacji na Białorusi. W dokumencie możemy przeczytać, że oba kraje popierają niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Republiki Białorusi.

W dokumencie zaznacza się, że rządy obu krajów popierają „aspiracje narodu białoruskiego do życia w wolnym i demokratycznym państwie, rządzonym przez przywódców wybranych w wolnych i sprawiedliwych wyborach”.

Deklaracja wskazuje też, że rządy Polski i Litwy zatwierdziły już środki wparcia m.in. dla ofiar represji i osób potrzebujących. W dokumencie wyraża się gotowość do kontynuowania działań wsparcia dla Białorusi.

Premier Mateusz Morawiecki, w trakcie konferencji ze swoim litewskim odpowiednikiem, zwracał uwagę na znaczenie wolnej Białorusi.

– To jest niezwykle ważne, żeby Europa zdawała sobie sprawę z tego, jak ważna jest wolna i suwerenna Białoruś dla bezpieczeństwa i dobrobytu całego kontynentu. My doskonale o tym wiemy. Bardzo dziękuję za współpracę na tym bardzo trudnym polu. Za to, że z Wilna i z Warszawy płyną na Białoruś, do Mińska i do wielu innych miast, nie tylko słowa otuchy, ale też realne wsparcie – wsparcie wolnego narodu białoruskiego. Unia Europejska i prawie cały świat również wspierają suwerennościowe i wolnościowe dążenia narodu białoruskiego – oznajmił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył też, że w deklaracji mowa jest o planach pomocy gospodarczej, które Mateusz Morawiecki zamierza przedstawić w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Rady Europejskiej.

Uroczyste podpisanie deklaracji odbyło się tuż po konsultacjach polsko-litewskich, którym przewodniczyli premierzy obu krajów.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl