fot. PAP/Paweł Supernak

Janusz Piechociński z wizytą w Iranie

Zdaniem wicepremiera Janusza Piechocińskiego polsko-irańska wymiana handlowa może być znaczącym źródłem dochodów dla polskich firm, a także dla budżetu państwa. Janusz Piechociński udał się dziś na misję gospodarczą do Teheranu.

Po zniesieniu sankcji i ograniczeń w wymianie handlowo-technicznej krajów zachodnich z Iranem, stał się on atrakcyjnym rynkiem zbytu również dla polskich towarów i usług. Dlatego wicepremier Janusz Piechociński liczy na aktywizację współpracy gospodarczej z Teheranem

– Rozumiemy, że proces normalizacji będzie długotrwały, ale w  tym procesie Polska chce uczestniczyć. Jedziemy z nadziejami i przekazem. Polska gospodarka o bardzo dobrym wzroście jest zainteresowana bezpośrednią współpracą z dużym prawie 90 mln państwem – powiedział Janusz Piechociński.

Piechocińskiemu towarzyszy kilkudziesięciu przedstawicieli polskich firm z sektorów m.in. stalowego, motoryzacyjnego, energetycznego, wydobywczego, spożywczego, czy farmaceutycznego. W Teheranie mają się oni spotkać z przedstawicielami tamtejszego świata biznesu.

Polska misja to element programu Go Iran, który ma wzmacniać naszą współpracę gospodarczą z Iranem. Polski eksport do tego kraju to głównie ciągniki drogowe, maszyny do przetwórstwa rolno-spożywczego oraz sprzęt AGD. Z Iranu przywozimy natomiast przede wszystkim orzechy pistacjowe, podroby i suszone winogrona.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj