Rosja wspiera syryjskie władze

Ostatnio coraz częściej słychać o wzroście zaangażowania wojskowego Rosji na Bliskim Wschodzie. Zdaniem wielu ekspertów – to element szerszej strategii, mającej na celu sprowokowanie Zachodu do zwiększenia aktywności w Syrii i odwrócenie uwagi świata od poczynań Rosji w jej sąsiedztwie.

Zachód jest zaniepokojony wzrostem aktywności wojskowej Rosji w Syrii i bacznie obserwuje każdy jej ruch. Moskwa tłumaczy, że wszystkie działania mają na celu jedynie wspieranie walki syryjskiego rządu z Państwem Islamskim.

– Będziemy kontynuować współpracę z Rosją tam, gdzie nasze interesy się pokrywają. To możliwe, ale nie jest jasne, czy takie pokrywanie może istnieć w Syrii – powiedział  Ash Carter, sekretarz obrony USA.

Rosja i Stany Zjednoczone nie zgadzają się w jeszcze jednej kwestii – chęci obalenia reżimu Baszara al Asada. Rosja chce wspierać syryjskiego prezydenta.

– Jest jasne, że Assad nie może być częścią przyszłości Syrii. Jesteśmy przygotowani do rozważenia dla niego roli w okresie przejściowym, o ile  pozwoli zbudować nową Syrię – bez niego – zaznaczył Philip Hammond, brytyjski minister spraw zagranicznych.


Ostatnio Władimir Putin uznał, że jedynym sposobem zakończenia trwającej od 2011 roku wojny w Syrii jest wsparcie prezydenta tego kraju w walce z terroryzmem. Swoją teorię mają natomiast Ukraińcy. Przez naciskanie na międzynarodową koalicję do walki z Państwem Islamskim Putin chce odwrócić uwagę świata od kryzysu na Ukrainie.

– Słyszeliście dużo o Federacji Rosyjskiej, która rzekomo nie kontroluje sił w Doniecku i Ługańsku. Nasi żołnierze zaczęli ginąć – to jest dowód, że Federacja Rosyjska kontroluje te siły – podkreślił Stepan Połtorak, ukraiński minister obrony.

Obama i Putin mają się spotkać w poniedziałek po południu w kuluarach trwającej trzy dni sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl