W niedzielę na Słowacji spotkanie prezydentów Dudy i Kiski

O bezpieczeństwie, perspektywie słowackiej prezydencji w UE, o projektach transportowych i energetycznych w ramach współpracy krajów ABC (Adriatyku-Bałtyku-Morza Czarnego) mają rozmawiać w niedzielę w słowackiej Tatrzańskiej Łomnicy prezydenci Polski i Słowacji: Andrzej Duda i Andrej Kiska.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział, że wizyta ma charakter nieformalny; w swoje rodzinne strony prezydenta Dudę zaprosił prezydent Słowacji.

Podkreślił, że rozmowy prezydentów będą dotyczyć m.in. problematyki bezpieczeństwa oraz perspektywy prezydencji słowackiej w UE w drugiej połowie 2016 r. Szczerski dodał, że politycy poruszą tematykę polityki migracyjnej oraz konkretnych projektów, które miałyby wejść w życie w ramach regionalnej współpracy krajów ABC (Adriatyku-Bałtyku-Morza Czarnego).

Prezydencki minister przypomniał, że pod koniec lata w Chorwacji zaplanowano duże forum krajów ABC (Adriatyku-Bałtyku-Morza Czarnego) z udziałem przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i polityków.

– Będziemy zbierać wspólne projekty transgraniczne, które razem z partnerami moglibyśmy przedstawiać na forum ABC – powiedział Szczerski.

Pytany o konkretne projekty, o których chce rozmawiać Polska, odparł, że na razie jest to badanie możliwości.

– Wicepremier Mateusz Morawiecki mówi o Via Carpatia, co interesuje i Polskę, i Słowację – dodał.

Via Carpatia przebiegać ma z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. W Polsce droga ma liczyć łącznie blisko 700 km.

Szczerski podkreślił, że prezydenci Polski i Słowacji mają to samo, krytyczne, zdanie o Nord Stream2, akcentują potrzebę bezpieczeństwa energetycznego oraz współpracę państw regionu ABC.

W niedzielę o godz. 17.00 zaplanowano spotkanie prezydentów Polski i Słowacji z mediami.

Koncepcja ABC zakłada współpracę gospodarczą i infrastrukturalną: komunikacyjną i energetyczną państw Adriatyku-Bałtyku i Morza Czarnego, którą zainicjował prezydent Duda.

PAP/RIRM

drukuj