Zakłady H. Cegielskiego ponownie szukają prezesa

W mających 170 lat zakładach Hipolita Cegielskiego znów szykują się duże zmiany. Rada Nadzorcza spółki ogłosiła konkurs na prezesa. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w szranki stanęło 11 kandydatów.

Wszystko wskazuje na to, że dotychczasowy prezes Andrzej Dubaj pożegna się ze stanowiskiem. W zakładach od lat nie dzieje się dobrze. Po tym, jak zaprzestano produkcji silników okrętowych, firma nie ma własnego produktu.

Trudna sytuacja w HCP trwa od lat. Odkąd zlikwidowano w Polsce przemysł stoczniowy, dla którego poznański zakład produkował silniki okrętowe, Cegielski nie może wyjść na prostą.  To wina zarządu spółki – uważa poseł PiS-u Tadeusz Dziuba.

– Nie znalazł pomysłu na funkcjonowanie w nowych warunkach tego tradycyjnego zakładu pracy, do którego wszyscy Poznaniacy są przywiązani – mówi Tadeusz Dziuba.

Do dziś poza granicami Polski obcokrajowcy słysząc słowo „Poznań”, często odpowiadają „Cegielski”. Przez kilkadziesiąt lat Cegielski był najlepszą wizytówką Poznania.

– Hipolit Cegielski w świadomości Poznaniaków jest bardzo głęboko osadzony. Praktycznie nie ma rodziny, która nie byłaby związana z zakładami Cegielskiego – wskazuje dr Marian Król z Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.

Od kilku lat głośno mówi się o tym, że Cegielski powinien wrócić do czasów dawnej świetności. Ale za mówieniem nie idą żadne kroki.

– Po upadku przemysłu stoczniowego praktycznie nikt się naszym zakładem nie interesował. Zostaliśmy sami, mieliśmy sobie dać radę – tłumaczy Eryk Szajbe z „Solidarności” zakładów H. Cegielskiego.

W nowej sytuacji zakład sobie nie poradził. Stąd kolejne zmiany prezesów. Teraz Poznańskie Zakłady Cegielskiego znów szukają nowej osoby na to stanowisko. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że do konkursu stanęło 11 kandydatów.

– Być może zostanie wyłoniony nowy kandydat, który będzie miał lepszą wizję na przedsiębiorstwo od tego, który w tej chwili nami zarządza – mówi Eryk Szajbe.

Tymczasem pojawiły się informacje, że Cegielski mógłby skorzystać na kontrakcie dotyczącym modernizacji czołgów Leopard. Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne zajmą się modernizacją 128 czołgów Leopard. Stosowną umowę w tej sprawie podpisano pod koniec ubiegłego roku.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl