fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

„Nie ma podstaw do zniesienia sankcji UE wobec Rosji”

Szef MSZ Witold Waszczykowski przed spotkaniem dyplomacji spraw Unii ocenił, że nie ma podstaw do zniesienia sankcji UE wobec Rosji.

W ubiegłym tygodniu unijni ambasadorowie nie przedłużyli sankcji gospodarczych o planowane pół roku, ponieważ Włochy nieoczekiwanie zażądały dyskusji na ten temat.

Minister Waszczykowski jest zaskoczony ich postawą. Zapowiada, że jeśli Włosi poruszą temat sankcji, to zapyta o powody tego stanowiska.

Do tej pory nie zrealizowano zapisów porozumień mińskich, więc dyskusja na ten temat jest bezzasadna – wskazuje Witold Waszczykowski.

Jestem zdziwiony, że strona włoska podnosi kwestie sankcji w niekorzystny dla nas sposób. Dziś nie ma podstaw do ich zniesienia. Przez następne miesiące czekamy na wypełnienie porozumienia miejskiego. Przede wszystkim czekamy na to, że odbędą się tam wybory w Donbasie i czekamy na to, że strona Ukraińska przejmie kontrolę nad granicą – wyjaśnia Witold Waszczykowski.

Podczas rozmów ministrowie spraw zagranicznych państw Unii zajmą się także m.in. partnerstwem wschodnim, w tym strefą wolnego handlu z Gruzją, Mołdawią i Ukrainą.

Kolejnym tematem ma być wdrażanie strategii antyterrorystycznych.

RIRM

drukuj