Projekt noweli o TK w tym tygodniu trafi do Sejmu?

Jeszcze w tym tygodniu pod obrady Sejmu może trafić projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym – zapowiadają politycy Prawa i Sprawiedliwości. Nie wykluczają, że będzie w nim zapis o obowiązku rozpatrywania spraw przez TK w pełnym składzie.

W ubiegłym tygodniu Szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa w liście do prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego napisała o wątpliwościach dotyczących tego, czy 3 grudnia ws. ustawy o TK orzekał właściwy skład Trybunału. Beata Kempa zaznacza, że tryb, w którym zostało to orzeczenie przyjęte, jest niewłaściwy.

– Dlatego, że pan prezes Rzepliński pierwszym postanowieniem stwierdził, że sprawa jest „doniosła”, a taka sprawa – według procedury ustawy o TK – musi być rozpatrywana w pełnym składzie. A potem ten skład, nie wiadomo jakiej przyczyny, zmieniono. I to może powodować, że gdyby w sądzie powszechnym orzekł tzw. niewłaściwy skład, to następny skład orzekłby, że takie orzeczenie jest po prostu nieważne. A takiego trybu nie ma chociażby w ustawie o TK – i choćby z tego względu tę ustawę trzeba zmienić. Trzeba zmienić ją też ze względu na terminy. Nie może być tak, że jedne sprawy czekają na orzeczenie wiele miesięcy – by nie powiedzieć „lat” – a inne są z dnia na dzień – powiedziała Beata Kempa.

O zmianach w Trybunale Konstytucyjny mówił też prezes PiS-u Jarosław Kaczyński podczas V Marszu Wolności i Solidarności w Warszawie. Zapewnił, że PiS chce „dobrego Trybunału Konstytucyjnego, takiego który będzie rzeczywiście strzegł konstytucji” i nie będzie bronił „poprzedniego układu”.

Jarosław Kaczyński zaznaczył też, że w sporze wokół TK nie chodzi o demokrację, a o zablokowanie szykowanej przez PiS wielkiej przebudowy Polski.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl