fot. PAP

Oświatowa „Solidarność” zapowiada akcje informacyjne

Akcja informacyjno-edukacyjna, pikiety to działania jakie na najbliższy czas zapowiada przewodniczący Oświatowej „Solidarności” Ryszard Proksa. W listopadzie możliwe rozpoczęcie sporu zbiorowego.

W dniu nauczyciela odbędą się regionalne konferencje na temat sytuacji oświaty i nauczycieli w Polsce. Wobec działań rządu nastroje w oświacie się radykalizują.

To wyraz sprzeciwu wobec zamrożenia płac w oświacie na okres kilku kolejnych lat. Związek wskazuje też na drastyczne ograniczania środków na oświatę w Polsce. Z międzynarodowych badań wynika, że polscy nauczyciele zarabiają najmniej w Europie, a obiecane rządowe podwyżki nie polepszyły ich statusu.

Ponad połowa osób, które wzięły udział w bankiecie opowiedziały się za strajkiem. Stąd musimy zradykalizować swoje poglądy. Myśleliśmy, że będziemy to robić etapami, troszkę łagodniej, ale widzimy, że determinacja środowiska oświatowego jest po prostu osamotnienia i stąd troszkę zmieniamy sposób działania. Przez miesiąc będziemy prowadzić akcję informacyjną, później przejdziemy do akcji czynnych. (…) Okazało się, że to co mówi rząd jest nieprawdą, żadne 40 proc. podwyżki nie poprawiły nauczycielskiej płacy ani statusu rządowego, tylko wręcz je pogorszyły – zaznaczył Proksa.

Związkowcy będą domagać się 9-cio procentowej podwyżki od 1 stycznia 2015 roku. Z badań, które przeprowadzono wynika, ze realna płaca nauczycieli spadała poniżej tej z 2007 r.

RIRM

drukuj