fot. flickr.com

„S” i PIP tworzą akcję dot. przestrzegania minimalnych stawek za pracę

„Solidarność” i Państwowa Inspekcja Pracy będą prowadzić wspólną akcję, aby egzekwować stosowanie przepisów o minimalnej stawce godzinowej za pracę. Do związkowców docierają sygnały, że w wielu miejscach w kraju obowiązujące od Nowego Roku przepisy nie są przestrzegane.

Osoby dotknięte tym problemem często nie zgłaszają naruszeń z obawy o utratę pracy – mówi Marek Lewandowski, rzecznik „Solidarności”.

– Akcja polega przede wszystkim na stworzeniu miejsca, gdzie osoby bezpośrednio zainteresowane będą mogły poinformować, czy ich pracodawca przestrzega nowego prawa, czy są stosowane te minimalne stawki. Przypomnę – od stycznia 2017 roku jest to 13 zł za godzinę przy umowach zleceniach. I my te informacje, które do nas wpłyną, będziemy przekazywać bezpośrednio do tych inspektorów pracy, którzy na danym terenie będą mogli podjąć interwencję, zrobić kontrolę i ewentualnie tę sprawę wyjaśnić lub użyć swoich uprawnień, aby ją wyegzekwować – wyjaśnia Marek Lewandowski.

Rzecznik „S” podkreślił, że efekty działań będzie można zobaczyć w lutym, gdy pojawią się pierwsze wypłaty i możliwe będzie stwierdzenie naruszeń prawa.

Od nowego roku obowiązuje minimalna stawka godzinowa na poziomie 13 zł. Obejmuje ona nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm.

RIRM

drukuj