fot. PAP/Leszek Szymański

Raport NBP: poprawia się sytuacja na rynku pracy

Polski rynek pracy ma się lepiej. Z raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku było na nim widać poprawę.

Przy rosnącej aktywności zawodowej bezrobocie rejestrowane sięgnęło historycznego minimum. Ponadto według ekspertów NBP-u, wzrasta liczba osób, które są zatrudniane na czas nieokreślony.

Zdaniem posła Janusza Szewczaka, ekonomisty, raport pokazuje, że histeria opozycji o załamaniu się gospodarki jest bezzasadna.

– Wszystkie wskaźniki pierwszych sześciu miesięcy, czyli połowy roku, pokazują wyraźne pozytywne sygnały w gospodarce. Straszenie Polaków jakimś „Armagedonem gospodarczym” czy finansowym kompletnie się nie sprawdziło. Mamy jeden z najniższych deficytów sektora finansów publicznych – znacząco poniżej 3 procent za zeszły rok. Mamy dobre wyniki ściągalności wpływów podatkowych w pierwszej połowie tego roku, wzrost eksportu, wzrost koniunktury gospodarczej i to oczywiście również ma wpływ na nowe możliwości zatrudnieniowe. Rozpoczyna się również tzw. okres prac sezonowych – mówi poseł Janusz Szewczak.

Z raportu wynika też, że dynamika płac w gospodarce w IV kwartale 2015 roku wzrosła do 3,2 procenta licząc rok do roku.

RIRM

drukuj