Wilno – pikieta w obronie polskich placówek oświatowych

Przed gmachem Litewskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego w Wilnie odbywa się pikieta w obronie polskich placówek oświatowych. Na początku września polscy uczniowie i ich rodzice na Litwie rozpoczęli protest. Sprzeciwiają się rugowaniu języka polskiego.

Zgodnie z nowymi przepisami w szkołach mniejszości narodowych przedmioty mają być nauczane w języku litewskim. Stał się on też podstawowym językiem egzaminu dojrzałości. Równocześnie polscy uczniowie nie mogą już zdawać matury z języka polskiego. Na tym jednak nie koniec. Władze w Wilnie ograniczają także finansowanie polskich szkół oraz robią wszystko, aby doprowadzić do ich likwidacji.

Oswald Kuźmicki, przedstawiciel rodziców, chce, aby jego dzieci zachowały swój rodowód. Nie zgadza się z takim traktowaniem Polaków.

– Chcemy, by zachowano język, kulturę, tradycję i dlatego dzisiaj zaistniała taka konfliktowa sytuacja, że władze litewskie skierowują coraz nowsze uchwały, które godzą w oświatę polską na Litwie. Nad oświatą naprawdę skupiły się bardzo ciemne chmury, sytuacja jest dość drastyczna­ zaznacza Oswald Kuźmicki.

Polacy na Litwie są mniejszością autochtoniczną, mieszkającą tam od 700 lat. Pomimo zawirowań historycznych do dziś w rejonie Wileńskim 60 proc. ludności, a w rejonie Solecznickim aż 80 proc. to ciągle Polacy. Chcą oni kontynuować tradycję swoich przodków.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl