Eksperci prognozują duży wzrost kursu franka

W najbliższym czasie mocno wzrośnie kurs franka prognozują eksperci. To dla tzw. frankowiczów oznacza jeszcze większe raty kredytów.

Jerzy Bielewicz, prezes Stowarzyszenie Przejrzysty Rynek zauważa, że Europejski Bank Centralny zdecyduje się podwoić dodruk euro do blisko 2,5 bln euro. EBC podjął taką decyzję na początku roku w reakcji na deflację. Ta jednak powróciła.

Jerzy Bielewicz przypomina, że w przeddzień ogłoszenia decyzji o dodruku pieniądza przez unijny bank, szwajcarski bank centralny uwolnił franka w stosunku do euro.

To skutkowało tym, że frank szwajcarski umocnił się też w stosunku do złotówki. Pamiętamy, że frank szwajcarski kosztował 3,50 zł i z dnia na dzień wzrósł powyżej 4 zł. Możemy się spodziewać dokładnie tej samej sytuacji, na polskim rynku polska złotówka się osłabi, a kto ucierpi? Ucierpią ci klienci banków, którzy wzięli kredyty hipoteczne indeksowane do franka i będą musieli się pogodzić z większym kapitałem do spłacenia – powiedział Jerzy Bielewicz.

Kredyt we frankach szwajcarskich zaciągnęło 700 tysięcy Polaków. Frankowicze wielokrotnie w tym roku wychodzili na ulice, domagając się pomocy od rządu. Ustawa, która miała ich odciążyć w spłacie kredytu utknęła w Sejmie.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl