UOKiK: jesteśmy na półmetku rozwiązania problemu polisolokat

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ocenił, że jesteśmy w połowie drogi do rozwiązania problemu polisolokat. Urząd zakończył niedawno ostatnie z postępowań wobec towarzystw ubezpieczeniowych i będzie monitorował ich praktyki.

Chodziło przede wszystkim o zawyżoną wysokość opłat likwidacyjnych w polisach na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

Według UOKiK, towarzystwa ubezpieczeniowe, przerzucając na konsumentów koszty zawarcia ubezpieczenia, uniemożliwiły im realne skorzystanie z prawa do wypowiedzenia umowy.

Jak podał Urząd, w efekcie zakończonych postępowań ubezpieczyciele dobrowolnie zobowiązali się do istotnego obniżenia lub anulowania opłat likwidacyjnych w istniejących umowach i wyeliminowania ich z nowych wzorców umownych.

Jerzy Bielewicz prezes stowarzyszenia „Przejrzysty Rynek” podkreśla, że sprawa polisolokat w dalszym ciągu pozostaje do rozwiązania.

– To, że sprawy polisolokat trwają tak długo, ciągle są nierozwiązane, bardzo źle świadczy o instytucjach państwa, które dopuściły na rynek takie produkty, a teraz nie radzą sobie z rozwiązaniem problemu. To oczywiście jest dobra informacja, że UOKiK zrobił jakiś kolejny krok, czy wyraził opinię zgodną ze stanem rzeczywistym. Słyszymy takie opinie. Wszyscy znamy te polisolokaty. Niemniej jednak sprawa sprowadza się do tego, że te instytucje powinny oddać oszukanym te pieniądze, które w mojej ocenie bezprawnie zagarnęły – komentuje Jerzy Bielewicz.

UOKiK przyjął zobowiązania od 17 przedsiębiorców oferujących polisy inwestycyjne, m.in.: Allianz, Aviva, MetLife i PKO Życie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl