Paweł Pelc o wyroku TK ws. SKOK-ów: nie ma definicji „małej Kasy”

Trybunał Konstytucyjny zmusił Sejm do pochylenia się nad modelem nadzoru nad SKOKami; żal że uchylił się od rozpatrzenia 90 proc. wniosków mówi Paweł Pelc, pełnomocnik Kasy Krajowej SKOK. Nie ma definicji „małej kasy” zwraca uwagę ekspert.

Trybunał, który zakończył badanie skarg dotyczących Kas, orzekł, że nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad małymi SKOK–ami powinien być ograniczony.

Radca prawny podkreśla, że posłowie w ciągu 18 miesięcy będą musieli zastanowić się nad pojęciem „małej” i „dużej” kasy.

– Nie ma definicji „małej Kasy” i też Trybunał nie dał ustawodawcy instrukcji: jak ją zdefiniować. Rozumiem, że to już ustawodawca będzie musiał wywieść, a później TK będzie badał zgodność tego z wzorcami konstytucyjnymi. Uważam, że to jest bardzo dobre rozstrzygnięcie, dobry punkt wyjścia do przemodelowania tego tak, by wyeliminować te normy, które są dysfunkcjonalne, a nad którymi się Trybunał nie pochylił – ocenił Paweł Pelc.

Ekspert dodał, że brak reakcji Sejmu spowoduje, iż zniknie ten model nadzoru.

SKOK-i od października 2012 r. są pod nadzorem KNF. Wcześniej pieczę nad wszystkimi SKOK-ami miała Kasa Krajowa.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl