Opinia Prokuratora Generalnego: trzy przepisy PiS niekonstytucyjne

Prokurator Generalny Andrzej Seremet uznał za niekonstytucyjne trzy zapisy nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Zastrzeżenia dotyczą ponownego wyboru przez Sejm pięciu sędziów TK, 30-dniowego terminu na złożenie przez sędziego ślubowania wobec prezydenta oraz wygaszenia kadencji obecnych prezesów TK.

Stanowisko Sejmu na jutrzejszą rozprawę przed TK jest już przygotowane.

Parlament – decyzją Marszałka Sejmu – reprezentował będzie poseł PiS-u Marek Ast, przewodniczący sejmowej komisji ustawodawczej.

Stoimy na stanowisku, że zmiany są konstytucyjne, jednak cały szereg wątpliwości wskazuje na potrzebę nowej ustawy o TK – powiedział poseł Marek Ast w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

Zmiany, które wprowadzamy są dopuszczalne. Miały one na celu, m.in. naprawienie niekonstytucyjnych przepisów ustawy z 25 czerwca 2015 roku. Trybunał uznał część jej przepisów za niekonstytucyjne, mam tu na myśli art. 137 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Natomiast jeśli chodzi o stanowisko Prokuratora Generalnego, ono w zasadzie jest zbieżne z tymi zarzutami, które zostały zgłoszone. Trudno mi w tej chwili komentować. W trakcie rozprawy będziemy się starali przedstawić argumenty za konstytucyjnością przepisów ustawy – zaznaczył poseł Marek Ast.

W środę Trybunał Konstytucyjny, w pięcioosobowym składzie, zbada nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS. Zaskarżyli ją posłowie PO, Rzecznik Praw Obywatelskich, Krajowa Rada Sądownictwa i I Prezes Sądu Najwyższego.

RIRM

drukuj