Sprawą legalności Komunistycznej Partii Polski zajmie się TK 

Środowiska kombatanckie i niepodległościowe od lat apelują o delegalizację Komunistycznej Partii Polski. Sprawę będzie badał Trybunał Konstytucyjny. Rzecznik organizacji kombatanckich dr Jerzy Bukowski w kontekście złożenia przez Rafała Trzaskowskiego wniosku o delegalizację ONR, pyta czy kandydat PO złoży podobny wniosek w sprawie Komunistycznej Partii Polski.

Pierwszego sierpnia, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, urzędnicy prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz rozwiązali marsz środowisk patriotycznych i narodowych. Według przedstawicieli warszawskiego ratusza, jeden z uczestników marszu miał koszulkę z symbolem systemu totalitarnego.

Po tym wydarzeniu kandydat na prezydenta Warszawy z ramienia PO chce delegalizacji Obozu Narodowo-Radykalnego.

– To, co jest brunatne, jest brunatne. Warszawa musi być wolna od faszyzmu, Warszawa musi być wolna od tego typu ludzi, którzy wykrzykują takie hasła, ale powiem więcej: Polska powinna być od tego wolna – mówił Rafał Trzaskowski.

Wniosek w tej sprawie trafił do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry.

– Jeżeli chce się delegalizować organizację prawicową, jaką jest niewątpliwie Obóz Narodowo-Radykalny, to pytam pana Rafała Trzaskowskiego, dlaczego nie występuje z identycznym wnioskiem w sprawie delegalizacji Komunistycznej Partii Polski. Skandalem jest, że taka partia istnieje – wskazał dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

O jej delegalizację od lat występują środowiska kombatanckie i niepodległościowe.

– Komunistyczna Partia Polski ma zapisaną w statucie wierność komunizmowi, ma sierp i młot, a więc to wszystko, czego zakazuje Art. 13 konstytucji i co penalizuje Art. 256 Kodeksu karnego – podkreślił publicysta.

Tymczasem resort sprawiedliwości chce, aby sprzedaż przedmiotów propagujących ustroje totalitarne była wreszcie karana. Ministerstwo chce także karalności rozprowadzania materiałów z taką symboliką. Nowe propozycje zmian w prawie karnym wypracowała grupa robocza ds. rozwiązań prawnych działająca w ramach powołanego w lutym tzw. międzyresortowego zespołu antytotalitarnego [zobacz więcej].

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl