fot. flickr.com/vaping360

Będą obostrzenia dot. przemysłu tytoniowego i e-papierosów

Ministerstwo Zdrowia chce zakazać korzystania z e-papierosów w miejscach publicznych. Nie będzie można też ich sprzedawać przez Internet. O sprawie napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Resort pracuje nad implementacją unijnego prawa ws. dyrektywy tytoniowej. Polska ustawa musi być wdrożona najpóźniej do 20 maja przyszłego roku.

Z informacji dziennika wynika, że przepisy wejdą w życie w ramach nowelizacji ustaw o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zwrócił się już do ministra Konstantego Radziwiłła o zajęcie się sprawą ustawy ws. dyrektywy tytoniowej.

Cezary Kaźmierczak, prezes ZPiP, zwraca uwagę, że poprzedni rząd PO-PSL nie wydał przepisów wykonawczych do dyrektywy.

– To jest o tyle niezrozumiałe, że została podjęta dyrektywa europejska i trzeba tę dyrektywę tylko przełożyć na polskie prawo. Konsekwencje tego są straszne, bo jeżeli to natychmiast nie zostanie zrobione i nie zostanie przesunięty termin wdrożenia tej dyrektywy, to po prostu staną fabryki tytoniowe. Przypominam, że Polska jest największym eksporterem gotowych wyrobów tytoniowych w Europie. Nie wiem, jak nazwać działania poprzednich ministrów zdrowia – czy to „dywersja”, czy jakoś inaczej. Natomiast fakt jest faktem – przepisy wykonawcze do tej dyrektywy nie zostały wydane – zaznacza Cezary Kaźmierczak.

Unijna dyrektywa tytoniowa wprowadza m.in. obowiązkowe ostrzeżenia na ponad połowie powierzchni paczki papierosów, a także zakazuje tworzenia wyrobów smakowych.

RIRM

drukuj