fot. PAP/Jacek Bednarczyk

PE: Schetyna będzie rozmawiał ws. sytuacji w Polsce

Były szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna spotyka się dziś w Brukseli z liderami Europejskiej Partii Ludowej, by rozmawiać na temat sytuacji w Polsce.

Frakcja, w której zasiadają europosłowie PO, chce – razem z socjalistami i liberałami – by na najbliższej sesji Parlamentu Europejskiego podniesiony został temat sytuacji w Polsce po tym, jak rządy objęło Prawo i Sprawiedliwość.

Decyzja w tej sprawie ma zapaść jutro na konferencji przewodniczących europarlamentu, czyli spotkaniu przewodniczącego PE, a także szefów grup politycznych.

Europoseł PiS-u Tomasz Poręba ocenia, że PO nie pogodziła się z przegraną w wyborach.

– To, co robi Platforma Obywatelska w Parlamencie Europejskim, tak naprawdę składając donos na nowy polski rząd, na Polskę, jest czymś bardzo smutnym i przykrym, ponieważ ci ludzie nie potrafią się wciąż pogodzić z tym, że przegrali wybory. Nic takiego złego się w Polsce nie dzieje, co by wymagało debaty w Parlamencie Europejskim. Nie ma żadnych przesłanek, żeby oskarżać Polskę o łamanie demokracji czy praw obywatelskich. To, co robi PO, proponując debatę nt. sytuacji w Polsce, w mojej ocenie jest walką o przywództwo w tej partii – zwraca uwagę Tomasz Poręba.

Rzecznik Komisji Europejskiej poinformował dziś, że KE śledzi sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce i stara się ustalić fakty.

Najbliższa sesja plenarna rozpoczyna się 14 grudnia w Strasburgu.

RIRM

drukuj