Zmiany w ochronie zdrowia trafiły do konsultacji publicznych
Pod koniec września premier Beata Szydło zobowiązała ministra Konstantego Radziwiłła, aby do 15 października przekazał do konsultacji społecznych projekty zmian w ochronie zdrowia. Minister dotrzymał terminu, ale istnieje kilka kwestii spornych – zwracała uwagę Maria Ochman w rozmowie udzielonej dla Radia Maryja.
Projekty, które zostały złożone przez ministra zdrowia dotyczą trzech aspektów: sieci szpitali, podstawowej opieki zdrowotnej oraz ratownictwa medycznego.
Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” wskazała, że do propozycji przedstawionych przez resort jest szereg uwag, zwłaszcza dotyczących źródeł finansowania.
– Rzeczywiście jest to dotrzymanie obietnicy, którą minister zdrowia Konstanty Radziwiłł złożył pani Premier. Jednak z naszych pierwszych ocen wynika właściwie jedno – za ilością nie idzie jakość. Jest tam szereg uwag, przede wszystkim jedna zasadnicza: nie wskazano w żadnej z tych ustaw źródła finansowania. Można zapisać najpiękniejsze rzeczy, tylko potrzeba wskazać źródło, z którego będą one finansowane – podkreśliła Maria Ochman.
Gość Radia Maryja zaznaczyła, że wcześniej były prowadzone rozmowy z Beatą Szydło o tym że system powinien być spójny.
– Na cały system opieki zdrowotnej w Polsce powinno spojrzeć się w sposób holistyczny, czyli taki, który obejmie wszystkie elementy funkcjonowania opieki zdrowotnej w Polsce (…). Tutaj mamy wrażenie, że termin, który pani Premier wyznaczyła – był terminem, w którym te ustawy dopiero powstawały, czyli ich po prostu nie było. Pokazuje to, że niestety ten rok – i o tym mówiliśmy pani Premier – został dla ochrony zdrowia w większości zmarnowany – powiedziała przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.
Obecnie trwa tryb konsultacji i naprawianie błędów. Rozmówczyni Radia Maryja akcentowała, że związkowcy mają już przygotowane pierwsze oceny tych projektów.
– Będziemy przyglądali się temu bardzo dokładnie również dlatego, że zmiany są potrzebne. Mówiliśmy pani Premier, że konieczna jest kompleksowa zmiana polskiej służby zdrowia, ponieważ to, co zastane zostało po 8 latach rządów PO-PSL można nazwać jednym słowem – chaos. Trzeba to uporządkować. Nie będzie to łatwe zadanie, ale przede wszystkim potrzebny był dobry plan, czekaliśmy na to rok – mówiła Maria Ochman.
Przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” zwracała uwagę, że projekty nie zawierają kilku istotnych konkretów.
– Nie ma planu. Projekty co prawda pokazują, że są pomysły, ale na ich realizację potrzeba: określenia skutków finansowych, na przykład w kwestii dotyczącej wzrostu wynagrodzeń dla pracowników; określenia, jak mają wyglądać mapy zdrowotne w Polsce, czyli jak i gdzie będziemy się leczyć oraz jak będzie wyglądał nasz pierwszy kontakt z lekarzem czy finansowanie ratownictwa medycznego. Niektóre zmiany bardzo nam się podobają, ale chcielibyśmy wiedzieć w jaki sposób będą realizowane – zaznaczyła Maria Ochman.
RIRM