Piotrowicz: opinia KW nie powinna być polityczna

Komisja Wenecka powinna odnosić się do aspektów prawnych – powiedział poseł Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości. Polityk odniósł się w ten sposób do upublicznionego przez „Gazetę Wyborczą” projektu opinii komisji ws. Trybunału Konstytucyjnego.

Poseł przypomina, że członkowie komisji podczas pobytu w Polsce podkreślali, że mamy do czynienia nie tyle ze sporem prawnym co politycznym. Już ten fakt powinien rzutować na jakość i charakter tej opinii – dodaje parlamentarzysta.

Polityk czeka jednak na ostateczną wersję dokumentu.

– Stanowisko Komisji Weneckiej powinno być opinią prawną, nie polityczną. Gdyby było inaczej, to rzeczywiście byłoby to zaprzeczeniem idei. Poczekamy i zobaczymy. Komisja Wenecka ma stanowisko opiniujące, a niewiążące. Polski rząd rozważy to stanowisko i po 12 marca odniesie się do niego – powiedział Stanisław Piotrowicz.

Wcześniej jednak rząd i poszczególne resorty złożą swoje uwagi do projektu opinii. Według polityków PO uwagi zawarte we wstępnym dokumencie komisji „są bardzo poważne”.  Komisja ma wskazywać na paraliż TK.

O opinię nowelizacji ustawy o Trybule Konstytucyjnym do Komisji Weneckiej zwrócił się szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

RIRM

drukuj