fot. PAP/Marcin Obara

Szef MSZ: będzie zmiana polskich członków Komisji Weneckiej

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski poinformował dzisiaj, że Hannie Suchockiej i Krzysztofowi Drzewickiemu – polskim członkom Komisji Weneckiej – wraz z końcem miesiąca kończą się kadencje. Zaprzeczył jednocześnie doniesieniom, że zostali oni odwołani ze swoich funkcji.

Nowymi reprezentantami Polski w Komisji Weneckiej mają być: prof. Bogusław Banaszak i prof. Mariusz Muszyński.

Poseł Dominik Tarczyński z Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych ocenia, że zaproponowani przez Prawo i Sprawiedliwość nowi członkowie Komisji Weneckiej są osobami kompetentnymi.

Profesorowie, którzy zostali zaproponowani przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, to osoby z ogromnym doświadczeniem. Są to konstytucjonaliści, którzy w tej kwestii związanej z pracami Komisji Weneckiej będą po prostu najlepszymi. Rozumiem, że praca pani Anny Suchockiej od 1991 roku jest jakimś argumentem, ale, niestety, od 1991 roku Konstytucja w Polsce, a także w wielu innych krajach się zmieniała. Zmieniły się rządy i wszystkie okoliczności, w których teraz żyjemy. Myślę, że powinniśmy z duchem czasu pracować nad tymi zmianami, a ostatnie wydarzenia w Polsce pokazują, że musimy podjąć kroki, aby dobre imię Polski i merytoryczne podejście do reform, które przeprowadzamy, były reprezentowane także w Europie – wskazuje poseł Dominik Tarczyński.

RIRM

drukuj