fot. twitter.com/MSZ_RP

Szef MSZ spotkał się z ambasadorami UE i przedstawicielem KE

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wziął udział w spotkaniu z ambasadorami Unii Europejskiej i przedstawicielem Komisji Europejskiej z okazji trwającej od 1 stycznia prezydencji Malty w Radzie Unii Europejskiej – informuje MSZ.

„Sukces przewodnictwa maltańskiego będzie sukcesem nas wszystkich” – powiedział minister Witold Waszczykowski podczas lunchu roboczego zorganizowanego przez Natashę Meli Daudey, ambasador Malty w Polsce. W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyli również ambasadorowie państw członkowskich Unii Europejskiej akredytowani w Polsce oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Spotkanie odbyło się z okazji trwającego od 1 stycznia br. przewodnictwa Malty w Radzie Unii Europejskiej. Tego typu wydarzenie jest organizowane na początku każdego półrocznego przewodnictwa w Radzie UE, a jego organizatorem jest ambasador kraju sprawującego aktualnie prezydencję.

Minister Waszczykowski podczas lunchu stwierdził, że najbliższe pół roku będzie czasem wytężonej pracy. – Malta przewodniczy Radzie UE w czasie, kiedy Unia Europejska stawia czoła wielu wyzwaniom, takim jak przygotowania do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, dyskusja na temat reformy i przyszłości UE, potrzeba odbudowania zaufania obywateli do projektu europejskiego, kryzys migracyjny i terroryzm, konieczność wzmocnienia konkurencyjności gospodarki UE. La Valetta może liczyć na konstruktywne podejście i życzliwe wsparcie polskiego rządu – zapowiedział szef polskiej dyplomacji.

Podczas lunchu minister Waszczykowski przybliżył ambasadorom również polskie stanowisko w sprawie kwestii najistotniejszych dla maltańskiej prezydencji, takich jak: przyszłość UE, najważniejsze elementy wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa czy problematyka migracyjna.

Republika Malty sprawuje przewodnictwo w Radzie UE po raz pierwszy w historii swojego członkostwa. Jej prezydencja stanowi zakończenie prac tria Holandia-Słowacja-Malta. Na program prac, które zostaną podjęte w czasie maltańskiego przewodnictwa, będą wpływały m.in. program prezydencji przewidziany dla wspomnianej trójki, priorytety wyznaczone przez Radę Europejską, w tym Agenda Strategiczna 2014, a także program prac Komisji Europejskiej na 2017 r. Strategiczne priorytety prezydencji to tak zwane 3 M: Maritime, Mediterranean, Migration (polityka morska, Morze Śródziemne, migracja).

MSZ/RIRM

drukuj