Ks. bp Marek Marczak nowym administratorem Archidiecezji Łódzkiej

Ks. bp Marek Marczak został dziś administratorem Archidiecezji Łódzkiej. Decyzją Kolegium Konsultorów i zgodnie z obowiązującym prawem kanonicznym, ks. bp Marczak będzie kierował diecezją do czasu nominacji przez Ojca Świętego nowego arcybiskupa łódzkiego.

Dotychczasowy metropolita łódzki ks. abp Marek Jędraszewski został w sobotę 79. arcybiskupem krakowskim, zastępując ks. kard. Stanisława Dziwisza.

O wyborze biskupa Marczaka – biskupa pomocniczego Archidiecezji Łódzkiej – poinformował dziś kanclerz łódzkiej Kurii Metropolitalnej ks. prałat Zbigniew Tracz.

Ks. bp Marek Marczak (ur. 1969 roku w Piotrkowie Trybunalskim) jest absolwentem łódzkiego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1994 roku w Archikatedrze Łódzkiej. W latach 1996-2004 roku odbył studia specjalistyczne z zakresu teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uzyskując tytuł doktora teologii. Od 2004 roku prowadzi zajęcia z teologii dogmatycznej w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi, a od 2013 roku jest rektorem tej uczelni. W 2015 roku papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym Archidiecezji Łódzkiej, przydzielając mu stolicę tytularną Lentini. Sakrę biskupią przyjął 11 kwietnia 2015 r. w Archikatedrze Łódzkiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl