Wiceszef MSZ: odpowiedź dla Komisji Weneckiej jest gotowa

Rząd ma już gotową odpowiedź na projekt opinii Komisji Weneckiej – poinformował wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Aleksander Stępkowski. Dodał, że decyzja, kiedy odpowiedź będzie przesłana do Komisji i w jakim kształcie, „zależy od rozwoju wydarzeń”.

Wczoraj wiceminister zaproponował sekretarzowi generalnemu Rady Europy przełożenie terminu wydania oficjalnej opinii nt. zmian w Trybunale Konstytucyjnym. [czytaj więcej]

MSZ zwróci się o to również do samej Komisji Weneckiej. We wniosku ma wskazać, że przesunięcie jej prac będzie służyło wyciszeniu emocji po tym, jak do mediów wyciekła robocza wersja opinii.

Premier Beata Szydło oceniła dziś, że ten incydent niestety podważył wiarygodność Komisji Weneckiej, do której zwracają się kraje w trudnych rozstrzygnięciach prawnych.

– Źle się stało, że ten raport wyciekł do mediów, zanim został przesłany do polskiego rządu, bo to nadaje taką otoczkę upolitycznienia całej sprawy. Wierzę głęboko i mam takie przekonanie, że się nie zawiodę – a przynajmniej nie zawiedziemy się my Polacy – że Komisja Wenecka będzie odnosiła się na swoim posiedzeniu do przedstawionego raportu i również do naszych uwag, które przedkładamy w sposób merytoryczny, a nie polityczny. Bo tylko to jest warunkiem tego, ażeby opinia, która zostanie wydana przez KW, była rzeczywiście opinią, która odnosi się do meritum problemu prawnego jakim jest w tej chwili kwestia zmian w TK – powiedziała premier.

Jeszcze dziś Komisja Wenecka ma poinformować, czy sprawą Polski zajmie się na posiedzeniu w przyszłym tygodniu, czy na kolejnym spotkaniu – w czerwcu.

Wstępny projekt opinii Komisji, która ma wskazywać na paraliż TK ujawniła „Gazeta Wyborcza”. Na ostateczną opinię czeka m.in. Komisja Europejska, która wszczęła wobec Polski procedurę ochrony państwa prawnego.

RIRM

drukuj