fot. PAP/Piotr Nowak

Senat: Wiceszef MSZ przedstawił informację na temat stanu polskiej dyplomacji

Wiceszef MSZ przedstawił w Senacie informację na temat stanu polskiej dyplomacji. Paweł Jabłoński odniósł się do najważniejszych wyzwań i zagrożeń, z jakimi zmaga się obecnie Polska na arenie międzynarodowej.

O przedstawienie takiej informacji wnioskował senator KO Bogdan Klich. Wiceszef MSZ wskazał na priorytety polskiej polityki zagranicznej. Pierwszym i najważniejszym zadaniem jest bezpieczeństwo, kolejnym – silna obecność w Unii Europejskiej i odziaływanie na Unię, a trzecim – utrzymanie mocnego sojuszu z USA w ramach NATO.

Paweł Jabłoński przekonywał, że w ocenie Polski spory niektórych państw europejskich z USA nie mogą przysłaniać strategicznego celu, który nas łączy ze Stanami Zjednoczonymi. Mówił, że Polska chce pełnić rolę zwornika między USA a tymi krajami, które prowadzą ze Stanami Zjednoczonymi spory.

Polityk odniósł się także do listu 50 ambasadorów opublikowanego przez ambasadę USA w Polsce. W liście tym dyplomaci wzywają Polskę do respektowania praw ruchu LGBT.

– Takie listy, jak sprawdziliśmy, są pisane niemal o tożsamej treści od roku 2013. Zmienia się tylko lista ambasadorów, którzy się pod nimi podpisują. Konsekwentnie przypominamy, że polski rząd zgadza się całkowicie z tezą, że wszyscy ludzie są równi wobec prawa, nikt nie może być dyskryminowany z jakiejkolwiek przyczyny. Tak stanowi nasza konstytucja, która stanowi również, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. Mówimy to bardzo jasno, bo takie jest polskie prawo – zaakcentował Paweł Jabłoński.

Jako sukces naszej dyplomacji, wiceminister wskazał narastające działania zmierzające do ogólnoeuropejskiego potępienia budowy gazociągu Nord Stream 2 i objęcie inwestycji sankcjami. Odnosząc się do sytuacji za naszą wschodnią granicą, Paweł Jabłoński podkreślił, że Polska stała się liderem organizującym aktywne i realne wsparcie dla Białorusi. Jako przykład wymienił działania na arenie UE.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj