fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Senat pracuje nad nowelą ustawy o ruchu drogowym

Nowela prawa o ruchu drogowym to część systemowego rozwiązania – wskazywał w Senacie wiceminister infrastruktury Rafał Weber.  Przepisy wprowadzają m.in. zasadę pierwszeństwa pieszych także przy wchodzeniu na pasy.

Zmiany w styczniu przyjął Sejm. We wtorek zaaprobowała je senacka Komisja Infrastruktury, wprowadzając jedną poprawkę. Głosowanie nad całością noweli zaplanowano pod koniec tego posiedzenia Senatu.

Co przewiduje rządowa propozycja? Projekt zakłada, że pieszy znajdujący się już na przejściu ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a z kolei pieszy dopiero na nie wchodzący ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem za wyjątkiem tramwaju. W czasie wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko i na pasach pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, który może rozpraszać jego uwagę. Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie pieszych – zaznaczył wiceminister Rafał Weber. Polityk dodaje, że nowela to jedna ze zmian systemowych w kontekście bezpieczeństwa na drogach.

Nie proponowalibyśmy tych przepisów, gdyby nie inne systemowe zmiany, które chcemy wprowadzić, jeżeli chodzi o budowanie bezpieczeństwa na polskich dogach. Pierwszą systemową zmianą jest program bezpieczna infrastruktura. Program ten w postaci uchwały zostanie przyjęty na najbliższej radzie ministrów najprawdopodobniej w najbliższy wtorek. W ramach programu mamy już w zasadzie zabudżetowane 2,5 mld zł w ciągu czterech lat 2021-2024. Te środki zostaną wykorzystane na punktowe inwestycje na sieci dróg krajowych, doświetlenie przejść dla pieszych, poprawa otoczenia przejść dla pieszych – wskazał Rafał Weber.

Dodatkowo nowela zakazuje jazdy zbyt blisko następnego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych, czyli tzw. jazdą na zderzaku. Odstęp między pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj