fot. twitter.com/PolskiSenat

Senat debatował nad zmianami w Regulaminie Izby

W Senacie odbyła się debata nad zmianami w Regulaminie Izby. To konsekwencja czerwcowej nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Zmiany zakładają poszerzenie katalogu zachowań, za które marszałek Senatu może ukarać senatorów. Chodzi o obniżenie uposażenia bądź diety lub utratę prawa do otrzymywania diety. Karane mają być przede wszystkim niestosowne zachowania na sali plenarnej Senatu

Zgodnie z projektem pociągnięciu do odpowiedzialności podlegać mają również zachowania naruszające „w rażący sposób spokój lub porządek na terenie będącym w zarządzie Kancelarii Sejmu lub Kancelarii Senatu”.

– Czy Senat powinien być poważny? Są tacy, którzy widzą Senat jako miejsce do wygłupów, przebierania się, wyjmowania kart. Zostaliśmy wybrani nie po to, żeby robić taki cyrk, ale by spierać się na argumenty, a następnie w większościowym zdecydować. To jest nasze zadanie – mówił Konstanty Radziwiłł.

Nowe rozwiązania krytykują senatorowie PO. Ich zdaniem to sposób na „uciszenie opozycji”, który może być wykorzystywany w walce politycznej. W ubiegłym tygodniu podobne zmiany w Regulaminie przyjął Sejm.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj