fot. senat.gov.pl

Senat zajmie się ustawą o działaczach opozycji antykomunistycznej

Senatorowie zajmą się dziś ustawą o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej wysłucha analizy biura legislacyjnego kancelarii Senatu.

W celu pomocy dla działaczy opozycyjnych powstały dwa projekty: sejmowy i senacki. Sejmowy znacznie ogranicza zakres świadczenia – mówi senator Robert Mamątow z senackiej komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej.

– W Sejmie projekt został przyjęty, ale wprowadzono wiele zmian, dużo poprawek, w tym dwie najistotniejsze. Pierwsza z nich to ograniczenie w wysokości pomocy pieniężnej do 400 zł. W naszym senackim projekcie była to najniższa emerytura. Druga zmiana ograniczyła okres, jaki zostaje przyznawany na pomoc. Myśmy proponowali 60 miesięcy dla osoby,  a projekt sejmowy zakłada do 12 miesięcy. Za każdym razem, gdy minie ten okres, działacz opozycji demokratycznej musi wnioskować o wznowienie tej pomocy. Myślę, że 60 miesięcy było dobrym rozwiązaniem – stwierdza Robert Mamątow.

Senator PiS zapowiedział, że podczas prac nad ustawą w Senacie zgłosi do niej stosowne poprawki.

RIRM

drukuj