fot. PAP

Komisja Zdrowia bez poprawek do ustaw z pakietu kolejkowego

Senacka Komisja Zdrowia nie zgłosiła poprawek do ustaw z pakietu kolejkowego oraz onkologicznego. Senatorowie PiS zapowiedzieli jednak wnioski mniejszości o odrzucenie ustaw.

Podczas posiedzenia komisji wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślał, że skandaliczne jest to, iż senatorowie mieli tak mało czasu na zapoznanie się w ustawami, które zostały uchwalone we wtorek rano.

Krytykował sposób procedowania nad tymi ustawami i pośpiech przy tak istotnych rozwiązaniach.

– Kiedyś Senat określało się „Izbą Refleksji”. Tej refleksji i zadumy brakuje. Tutaj jest tempo, jest narzucona wola polityczna. Pan minister chce sam, bez konsultacji, bez opinii, bez pytania towarzystw lekarskich, izby lekarskiej, powoływać. Przepraszam, że użyję tych słów, ale przypomina mi to czasy Bieruta, kiedy minister wszystkim zarządzał, o wszystkim decydował, miał monopol na wszystko. Nie róbmy takiego monopolu, nie róbmy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej – powiedział Stanisław Karczewski.

Nowe przepisy przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia wchodzące w skład tzw. pakietu kolejkowego mają poprawić dostęp do specjalistów dla wszystkich pacjentów oraz uprzywilejować pacjentów onkologicznych.

Pomysł krytykują liderzy Porozumienia Organizacji Lekarskich, którzy wskazują, że pakiet nie tylko nie poprawi systemu ochrony zdrowia, ale zagraża jego funkcjonowaniu. Pakiet krytykuje też prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz i szefowa związku pielęgniarek Lucyna Dargiewicz.

RIRM

drukuj