Senat zajmie się m.in. zmianami w przyznawaniu najniższych emerytur

Senat, na rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniu, zajmie się m.in. zmianami w przyznawaniu najniższych emerytur. Chodzi o nowelizacje ustaw, która zakłada, że rencistom z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy będzie przysługiwało najniższe świadczenie emerytalne, czyli 1 tys. zł. Według Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej sprawa dotyczy ok. 105 tys. osób.

W porządku obrad jest też ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Przewiduje ona wypłatę jeszcze w tym roku jednorazowych rekompensat – 10 tys. zł dla ponad 235 tys. emerytów i rencistów górniczych. Dla budżetu to koszt ponad 2 mld 300 mln zł.

Ustawę krytykuje jednak górnicza „Solidarność”. Według związku, przepisy pomijają część emerytów, a pozostałym nie dają wyboru między rekompensatą a bezpłatnym węglem.

Senator Jan Maria Jackowski rozumie zarzuty „Solidarności”, jednak zaznacza, że trzeba tu uwzględnić możliwości finansowe państwa.

– Rozumiem postawę związków zawodowych, natomiast trzeba podkreślić, że mamy do czynienia z zaniedbaniem, które pochodzi z przeszłości. Była to jawna niesprawiedliwość, która spotkała środowisko górnicze, natomiast proponujemy rozwiązanie, które jest realne z punktu widzenia możliwości budżetowych. Wiele środowisk przyjmuje to rozwiązanie, wychodząc z założenia, że lepiej w ten sposób to załatwić, niż w ogóle tej sprawy nie załatwić. Opozycja – w tym wypadku Platforma Obywatelska – w czasie rządów której doszło do krzywdy górniczej w tej chwili „będzie się biła w nie swoje piersi” i będzie próbowała zapewne przelicytować rząd, jeżeli chodzi o rozstrzygnięcie tej kwestii – podkreśla senator Jan Maria Jackowski.

Senat zajmie się też nowelizacją Prawa prasowego, doprecyzowującą postępowanie dotyczące autoryzacji.

Nowela uchyla odpowiedzialność karną za publikację wypowiedzi bez autoryzacji i wprowadza w tym zakresie odpowiedzialność wykroczeniową. To wdrożenie wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl