fot. PAP/Jakub Kamiński

Senat poparł ustawę PiS dotyczącą Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia już ustawa Prawa i Sprawiedliwości ws. Trybunału Konstytucyjnego trafi do podpisu prezydenta. Senat większością głosów opowiedział się za przepisami wprowadzającymi ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz o statusie sędziów Trybunału.

Na podpis prezydenta Andrzeja Dudy oczekują też przyjęte wcześniej dwie ustawy.

Politycy PiS-u podkreślają, że przepisy normalizują sytuację w TK. Platforma Obywatelska twierdzi, że Trybunał przestanie być niezawisły.

Senator PiS-u Jan Maria Jackowski podkreśla, że ustawa zakończy okres, który zapoczątkowała ustawa przyjęta w czerwcu 2015 roku przez koalicję PO-PSL.

– Na mocy tamtej ustawy Platforma Obywatelska chciała wskazać 14 na 15 członków Trybunału Konstytucyjnego. Mam nadzieję, że ta ustawa zamyka ten okres i w tej chwili TK będzie mógł normalnie pracować, a opozycja, która zainaugurowała czy zainicjowała ten cały konflikt, w tej chwili próbuje odwracać uwagę od istoty problemu – wskazuje Jan Maria Jackowski.

Ustawa m.in. z mocy prawa unieważnia niedawny wybór trzech sędziów TK – jako kandydatów dziewięciorga sędziów Trybunału zebranych na Zgromadzeniu Ogólnym TK – na nowego prezesa Trybunału. Kadencja Andrzeja Rzeplińskiego wygasa 19 grudnia.

Według ustawy, w przypadku konieczności nowej procedury ws. wyboru prezesa, do czasu jego powołania Trybunałem kieruje p.o. prezes. Wybierze go prezydent.

RIRM

drukuj