Rzecznik PiS-u podsumował ustalenia premierów Polski i Wlk. Brytanii

Rozstrzygnięcia ws. praw socjalnych na pewno nie będą dotyczyły osób, które obecnie pracują w Wielkiej Brytanii – zapewnił rzecznik rządu Rafał Bochenek. Podsumował on ustalenia, jakie zapadły na spotkaniu premierów Polski i Wielkiej Brytanii.

Beata Szydło i David Cameron rozmawiali w Warszawie m.in. na temat projektu negocjowanego porozumienia między Londynem a Unią Europejską ws. warunków członkostwa Wielkiej Brytanii we wspólnocie. Następnie z brytyjskim premierem spotkał się prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział, że kwestia zasiłków socjalnych była jedną z trzech poruszanych z brytyjskim premierem. Inne to bezpieczeństwo w ramach NATO oraz rola organów UE we współczesnym świecie.

– W tych trzech kwestiach zapadły pewne rozstrzygnięcia, aczkolwiek wiele spraw nadal jest negocjowanych. Jeśli chodzi o prawa socjalne polskich pracowników w Wielkiej Brytanii – bardzo wyraźnie trzeba tu podkreślić, że jeżeli jakiekolwiek rozstrzygnięcia zapadną w trakcie Rady Europejskiej, to na pewno nie będą dotyczyły osób, które obecnie pracują już w Wielkiej Brytanii. Pracowników legalnie pracujących na Wyspach Brytyjskich jest ponad 700 tys. W temacie roli organów instytucji Unii Europejskiej zarówno pan Cameron, jak również pani premier Beata Szydło zgodzili się, iż tutaj trzeba wrócić do korzeni Unii Europejskiej – zaznaczył rzeczni rządu.

Rafał Bochenek wyjaśnił, że najważniejsze decyzje dot. państw Unii Europejskiej powinny zapadać na forum parlamentów państw członkowskich. Tyko i wyłącznie kwestie, które nie mogą być rozstrzygane w ramach krajów członkowskich UE, powinny być przekazywane organom i instytucjom unijnym – powiedział rzecznik.

RIRM

drukuj