fot. pixabay.com

PiS za dalszymi pracami nad nowelą ws. działów administracji rządowej; KO złożyło wniosek o odrzucenie projektu

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowej noweli ws. działów administracji rządowej. Prawo i Sprawiedliwość opowiedziało się za dalszymi pracami nad projektem. Klub Koalicji Obywatelskiej złożył wniosek o odrzucenie projektu.

Geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjne rządu jako nowe wyodrębnione działy administracji rządowej – to założenie noweli projektu Ustawy o działach administracji rządowej.

Projekt został przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów. Poprzednią nowelę, która wyodrębniała nowe działy administracji rządowej, a także włączała podsekretarzy stanu w KPRM oraz resortach do korpusu służby cywilnej, zawetował prezydent Andrzej Duda. Sprzeciwiał się on m.in. przesunięciu nadzoru nad Lasami Państwowymi z resortu środowiska do resortu rolnictwa. Prezydent nie zgadzał się także na przeniesienie podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i ministerstwach do korpusu Służby Cywilnej, co oznaczałoby podwyżki pensji.

Poseł Arkadiusz Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości wskazuje, że weto prezydenta było zaskoczeniem.

– Proces legislacyjny jest obserwowany przez służby Kancelarii Prezydenta RP. Jeśli pojawiają się rzeczy nie do przyjęcia, to powinno to być sygnalizowane wcześniej. Weto wzbudziło więc duże zaskoczenie w obozie Zjednoczonej Prawicy. (…) Odbyło się spotkanie, które miało wyjaśnić wątpliwości dot. zapisów, które prezydent kwestionuje. Teraz ustawa zostanie tak przygotowana, że nie będzie budziła wątpliwości prezydenta – mówi poseł Arkadiusz Mularczyk.

W porównaniu do poprzedniej ustawy nowa jej wersja zakłada, że nie powstanie Narodowe Centrum Sportu, które miałoby przejąć część obowiązków zlikwidowanego Ministerstwa Sportu.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj