fot. PAP/Leszek Szymański

Krystalizuje się pomysł PiS, który zakłada wydzielenie województwa warszawskiego

PiS konkretyzuje koncepcje podziału województwa mazowieckiego. Jedna z propozycji – jak napisał „Dziennik Gazeta Prawna” – zakłada, że prezydent stolicy po utworzeniu województwa warszawskiego zostałby jego marszałkiem. Natomiast w pozostałej części regionu Mazowsza odbyłyby się wybory sejmikowe.

Taki plan oznaczałby, że Rafał Trzaskowski do końca kadencji byłby marszałkiem, a rada miasta byłaby sejmikiem. PiS proponuje też, by województwo warszawskie składało się z miasta stołecznego oraz sąsiadujących gmin i powiatów.

Celem zmian proponowanych przez PiS jest m.in. lepsze administrowanie okręgami, które są poza Warszawą – podkreślił stołeczny radny PiS Filip Frąckowiak.

– To na pewno odbyłoby się z korzyścią dla Mazowsza, jeśli chodzi o podział dotacji środków unijnych, także wydaje się dla Warszawy szczególnie, jeśli chodzi o prace sejmiku mazowieckiego, mogłoby mieć to lepsze korzyści i wzmocnić jeszcze bardziej samą stolicę. Na pewno chodzi o regiony Mazowsza, które są daleko od Warszawy i trudno nimi administrować, a wymagają większego zainteresowania. Jest to bardzo dobry pomysł – powiedział radny Filip Frąckowiak.

W ostatniej kampanii zmiany administracyjne na Mazowszu zapowiadał prezes PiS-u Jarosław Kaczyński. Jak napisała dziś gazeta, ustawa dotycząca podziału województwa powinna być wniesiona do Sejmu po wyborach prezydenckich, czyli w drugiej połowie 2020 roku.

 

RIRM

drukuj