Większe możliwości dla właścicieli Karty Polaka

PiS zapowiada zmiany w Karcie Polaka. Osoba, która posiada Kartę Polaka byłaby traktowana na zasadach zbliżonych do polskich obywateli.

Ponadto, jeżeli osoba posiadająca Kartę Polaka chciałaby zamieszkać nad Wisłą, to po roku mogłaby uzyskać obywatelstwo polskie. Są to na razie propozycje zmian, które trafiły do konsultacji.

Poseł Michał Dworczyk, szef komisji łączności z Polakami, tłumaczy, że zmiany pozwolą na łatwiejszą ewakuację Polaków z zagranicy, a także opiekę nad nimi.

– Takie osoby mogłyby po roku uzyskać polskie obywatelstwo, oczywiście w zależności od możliwości budżetowych państwa polskiego, mogłyby się ubiegać o pomoc w zaadaptowaniu się w Polsce, m.in. o dopłaty na wynajem mieszkania czy kursy doszkalające – powiedział poseł Michał Dworczyk.

Od 29 marca 2008 roku, dnia wejścia w życie ustawy o Karcie Polaka, do 15 maja 2014 r. polskie urzędy konsularne przyjęły ok. 140 tys. wniosków o Kartę Polaka.

Wnioskodawcy odebrali 110 tys. Kart Polaka. Najwięcej złożono na Białorusi oraz na Ukrainie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl