PiS wnioskuje do Komorowskiego ws. rozszerzenia referendum

Prawo i Sprawiedliwość oraz „Solidarność” złożą dziś wniosek do ustępującego wkrótce prezydenta Bronisława Komarowskiego o dodanie trzech pytań do wrześniowego referendum.

Polacy powinni wypowiedzieć się też ws. wieku emerytalnego, obowiązku szkolnego 6-latków i Lasów Państwowych – stwierdziła wiceprezes PiS-u Beata Szydło. Kandydatka tej partii na premiera spotkała się wczoraj z szefem „Solidarności” Piotrem Dudą. Poseł zwracała uwagę, że dodatkowe pytania nie wygenerują kolejnych kosztów do zaplanowanego referendum.

– Skoro dzisiaj pani premier mówi, że nie ma w Polsce pieniędzy na różne kwestie, to warto też powiedzieć i o tym – że to referendum również będzie kosztowało. Skoro wydajemy z budżetu to 100 mln zł, to warto uczynić ten wysiłek i w tej chwili dokonać tego procesu, który jest możliwy. To jest wskazane w opinii prawnej, którą posiadamy: że może być rozszerzony – wskazywała Beata Szydło.

Piotr Duda podkreślił, że skoro referendum zostało rozpisane, należy spytać Polaków o tak ważne sprawy. Szef „S” uważa, że w przyszłości tego rodzaju referenda powinny być organizowane przy okazji wyborów parlamentarnych.

– Gdyby prezydent Komorowski tak nerwowo nie podchodził do tego wszystkiego, to spokojnie takie referendum mogłoby się odbyć przy okazji wyborów parlamentarnych. Przecież trzeba tylko zmienić ordynację wyborczą, żeby w tym samym lokalu mogły działać komisje obwodowe i komisje referendalne. Uważam, że tak to powinno w przyszłości wyglądać. Przy okazji każdych wyborów można o coś społeczeństwo zapytać. I frekwencja by była wyższa. Tak to powinno wyglądać. Niestety PO i pan Komorowski podeszli do tego nerwowo; ale wcale się nie dziwiłem – mieli mało czasu i popełnili błędy. Natomiast skoro już są te błędy, żeby nie robić większych – i większych kosztów – trzeba dopisać te pytania – przekonywał Piotr Duda.

Zgodnie z postanowieniem prezydenta Bronisława Komorowskiego, w referendum 6 września Polacy będą pytani o Jednomandatowe Okręgi Wyborcze, finansowanie partii i ordynację podatkową.

RIRM

drukuj