fot. flickr.com

W Gdańsku startuje Baltic Sail

13 jednostek weźmie udział w rozpoczynającym się w czwartek w Gdańsku zlocie Baltic Sail. W programie trwającej cztery dni imprezy są parada żaglowców, koncerty „Szanty pod Żurawiem”, historyczne inscenizacje, sportowe regaty oraz liczne prezentacje i pokazy.

To już 19. edycja tej zlotu, zatem za rok będziemy obchodzić piękny jubileusz. Ta wspaniała impreza dedykowana jest nie tylko mieszkańcom Gdańska i Trójmiasta, ale także licznym turystom. Program jest niezwykle bogaty i każdy powinien znaleźć dla siebie coś interesującego  – powiedział na konferencji prasowej w Gdańsku Komandor Międzynarodowego Zlotu Żeglarskiego i Festiwalu Morskiego Baltic Sail 2015 Mateusz Kusznierewicz.

W imprezie weźmie udział 13 żaglowców, na czele z liczącym prawie 50 metrów długości holenderskim trzymasztowcem „Minervą”, które odbywać będą rejsy po Zatoce Gdańskiej. W niedzielę w samo południe wezmą one udział w uroczystej paradzie na Motławie.

W ramach Baltic Sail Gdańsk zaplanowano także pokazy ratownictwa morskiego i portowych jednostek specjalnych oraz sportowe regaty Orvaldi Nord Cup, w których rywalizuje w różnych klasach około 200 jachtów – część z nich wystartuje w mistrzostwach Polski jednostek morskich.

Od 16 lat temu zlotowi towarzyszą koncerty pod wspólną nazwą „Szanty pod Żurawiem.” Gośćmi specjalnym będzie trio z Barcelony grające szanty Havaneres, Grażyna Łobaszewska, Jerzy Porębski, Marek Majewski oraz chór „Zawisza Czarny”.

Nie zabraknie także różnych historycznych inscenizacji.

W ramach Projektu Historycznego Garnizon Gdańsk planujemy zabrać wszystkich w podróż niespełna 300 lat wstecz, kiedy miały miejsce wydarzenia niezbyt znane w historii miasta. W latach 1741-1743 prowadzona była wojna szwedzko-rosyjska, w której okręty obu krajów ścierały się na redzie Gdańska  – dodał Kaper Gdański Krzysztof Kucharski.

W czwartek o 17.45 na Targu Rybnym odbędzie się prezentacja grup rekonstrukcyjnych, natomiast od piątku do niedzieli odgrywane będą różne scenki historyczne – parady, pokazy dawnych strojów, musztry z salwami i ćwiczących żołnierzy, wcielania rekrutów do marynarki, rozładunek okrętu oraz przeprowadzonej przez chirurga bez znieczulenia operacji na pokładzie 18-wiecznego okrętu. Na zakończenie w niedzielę o 15 zaplanowano uroczystą zmianę warty przy Zielonej Bramie.

PAP/RIRM

drukuj