Zasłużony działacz „Solidarności”

W Gdańsku odbędą się dziś uroczystości pogrzebowe Alojzego Szablewskiego, jednego z liderów polskiej opozycji demokratycznej z czasów PRL i posła na Sejm I kadencji.  

Podczas II wojny światowej walczył w szeregach Armii Krajowej. Na początku lat 50. rozpoczął pracę w Stoczni Gdańskiej i aż do emerytury był ważną postacią tamtejszej „Solidarności”. Uczestniczył w protestach w 1970 i 1976 roku. W 1980 roku wszedł w skład prezydium komisji zakładowej.

Po wprowadzeniu stanu wojennego przewodniczył komitetowi strajkowemu, został aresztowany i skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu.

W ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda za jego działalność odznaczył go Krzyżem Wolności i Solidarności.

Zmarłego wspomina Karol Guzikiewicz, wiceprzewodniczący „Solidarności” w Stoczni Gdańskiej.

Był inżynierem – stoczniowcy zawsze dzielili na robotników i inteligencję – ale on był takim inżynierem, który bardzo do siebie wszystkich jednoczył. Robotnicy zawsze mieli do niego zaufanie. Wiązało się to też z tym, że przeżył w stoczni najgorsze czasy. Cały czas był bardzo zżyty z ludźmi, dla młodych był wychowawcą i nauczycielem. Był prawdziwym przywódcą, prawdziwym bohaterem, nie bał się, nie był zakłamany. Inni ludzie z Solidarności, wykorzystali jej symbol i poszli w politykę, w biznesy i zostawili stocznię. Alojzy Szablewski rzeczywiście do końca był z ludźmi, zawsze go za to szanowano, i w stoczni i poza nią. Był autorytetem do końca – akcentuje Karol Guzikiewicz.

Msza Św. pogrzebowa sprawowana będzie o godz. 11.00 w Kościele Matki Bożej Fatimskiej na gdańskiej Żabiance. Będzie jej przewodniczył metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Śp. Alojzy Szablewski spocznie na cmentarzu w Oliwie.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl