Solidarność przygotowuje lokalne protesty

W najbliższy czwartek odbędzie się pikieta przed Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”, gdzie ma się odbyć kolejne posiedzenie Komisji Trójstronnej. Natomiast na 9 listopada zaplanowano dużą manifestację w Gdańsku. Takich akcji będzie dużo więcej – zapowiada Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „S”.

We wtorek zebrał się sztab protestacyjny Solidarności, który przygotowuje harmonogram kolejnych protestów przeciwko polityce rządu.

Solidarność rozważa m.in. ogłoszenie pogotowia strajkowego oraz referenda w sprawie ogólnokrajowego strajku generalnego.

W tej chwili naciskamy na spotkanie dwustronne, dotyczące naszych postulatów, które zgłaszaliśmy podczas manifestacji. Co do kolejnych działań, szczególnie tych o charakterze wspólnym z pozostałymi centralami wnioskowymi, będziemy informować dopiero po konsultacji z nimi. Nie chcemy za bardzo zdradzać naszych planów chociażby po to, żeby druga strona – nasi „adwersarze”, byli tymi akcjami zaskoczeni – mówił Marek Lewandowski.

W najbliższy czwartek, 24 października, Komisja Trójstronna ma omówić związkowe postulaty, przedstawione podczas wrześniowego protestu w stolicy.

Związki nie zamierzają przyjść na obrady; zamiast tego będą pikietować budynek Centrum „Dialog” i zorganizują konferencję prasową przed siedzibą premiera. Chcą skomentować odpowiedzi na swoje postulaty, otrzymane z poszczególnych resortów.

Nasze postulaty, które były zgłaszane podczas manifestacji, były zgłaszane do rządu. To rząd jest stroną do rozmawiania nt. ich realizacji. Na takie spotkanie jesteśmy gotowi, do takiego spotkania stronę rządową namawiamy. Komisja Trójstronna – jak mówiliśmy – już wielokrotnie wyczerpała swoją formułę, nie jest miejscem rozwiązywania żadnych problemów. Nie widzimy tutaj możliwości, aby w tym gronie osób, które nie mają żadnego wpływu na decyzję rządu, a przecież do niego kierujemy te postulaty, żeby o tym rozmawiać na forum Komisji Trójstronnej – zaznaczył Marek Lewandowski.

 

RIRM

drukuj