fot. PAP/Paweł Supernak

„Solidarność” domaga się referendum ws. Zielonego Ładu

„Solidarność” zbliża się do 500 tysięcy podpisów pod wnioskiem w sprawie ogólnokrajowego referendum dotyczącego Zielonego Ładu. Promowanie referendum utrudniają władze Gdańska z Koalicji Obywatelskiej. 

„Solidarność” przy okazji ostatnich protestów wniosła do debaty publicznej hasło podkreślające, że obecny kształt Zielonego Ładu jest nie do przyjęcia.

– W tym kształcie Zielony Ład do kosza. Precz z Zielonym Ładem – mówił Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Zielony Ład dotyczy nie tylko rolnictwa, górnictwa i energetyki, ale sięga już do naszych kieszeni i z biegiem lat będzie sięgał głębiej. Były pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam zwracał uwagę, że problemy z Zielonym Ładem dostrzega już nie tylko Polska.

– To są ograniczenia, które powodują, że gospodarka europejska jest nie konkurencyjna, co raz bardziej niekonkurencyjna i europejskie firmy przegrywają konkurencję globalną – powiedział Piotr Naimski, były pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Zielony Ład ma być tematem ogólnokrajowego referendum, którego pomysłodawcą jest „Solidarność”. Trwa zbieranie podpisów pod wnioskiem. Na samym proteście zebrano ich ponad 150 tysięcy.

– Już teraz ta liczba zbliża się do pół miliona zebranych podpisów – oznajmił Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Ustawa wymaga zebrania co najmniej 500 tysięcy podpisów, ale „Solidarność” mierzy wyżej. Do Sejmu chcą ich złożyć grubo ponad milion. Ostateczna decyzja ws. referendum należeć będzie jednak do posłów.

Konfederacja chce, aby Polacy osobiście wypowiedzieli się na temat Zielonego Ładu.

– Zielony Ład pomimo tego, że wchodzi bardzo głęboko w kompetencje państwa polskiego, był przyjmowany przez Unię Europejską prawem kaduka, z pominięciem traktatów, po prostu narzucany – wskazał Michał Wawer, poseł Konfederacji.

Podobnego zdania jest Prawo i Sprawiedliwość oraz Kancelaria Prezydenta RP.

– Na pewno jest kwestia konkretnego postawienia pytań, na pewno jest kwestia przeanalizowania, ale bardzo dobrze, że ten temat jest, wraca na agendę – stwierdziła Małgorzata Paprocka, minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Powodów do przeprowadzenia referendum nie widzi z kolei premier Donald Tusk.       

– Referendum w Polsce nie zmienia prawa europejskiego. To jest to jest pełna, polityczna picerka. Dajmy sobie z tym spokój – mówił premier Donald Tusk.

Koalicja Obywatelska, która rządzi w Gdańsku, utrudnia „Solidarności” zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum. Na siedzibie związku pojawił się baner promujący referendum, który według gdańskiego magistratu jest niezgodny z zasadami panującymi w mieście.

– Władze gdańska zażądały likwidacji baneru ze względu na to, że nie zgadza on się z uchwałą miasta Gdańska. Rząd nie chce, żeby to referendum się odbyło, więc tym bardziej zachęcam do zbierania podpisów – akcentował Bartłomiej Mickiewicz.

Politycy Koalicji Obywatelskiej pytani o referendum proponowane przez „Solidarność” nie odpowiedzieli wprost, ale zrzucali winę za Zielony Ład na Prawo i Sprawiedliwość.

– Czy zgadzamy się na to, że PiS popełnił błąd, zgadzając się na Zielony Ład? Tak, popełnił błąd – stwierdziła Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji narodowej z Koalicji Obywatelskiej.

Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, Dominik Kolorz, przypomniał podczas protestu 10 maja, że każdy premier polskiego rządu z ostatnich lat jest odpowiedzialny za to, jak Zielony Ład uderza w naszą gospodarkę, suwerenność i konkurencyjność.

– Rozpoczął złoty Donek, potem kontynuowała to rozchwiana Ewa, następnie przyłożyła do tego rękę pani premier Beata, a mocną rękę przyłożył do tego pan premier Mateusz, a złoty Donek znowu to wszystko kontynuuje – zauważył Dominik Kolorz, przewodniczący zarządu regionu śląsko-dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl