fot. PAP

Pikieta związków zawodowych służb mundurowych

27 sierpnia przed Sejmem odbędzie się pikieta związków zawodowych służb mundurowych. Na ten dzień w Parlamencie zaplanowano wysłuchanie publiczne ws. rządowego projektu zakładającego obniżenie zasiłków chorobowych (L4) funkcjonariuszy i żołnierzy.

 – Proponuje się zmiany niekorzystne dla służb mundurowych. Sposób procedowania tego projektu, gdzie przez okres kilku miesięcy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie udzieliło żadnej odpowiedzi na opinie. Później z kolei widoczny był brak woli porozumienia ze strony  ministra spraw wewnętrznych ze związkami zawodowymi. To wszystko powoduje, że została podjęta decyzja o pikiecie. Natomiast decyzję muszą jeszcze  zatwierdzić poszczególne komitety protestacyjne organizacji, które wchodzą w skład federacji – czyli związki zawodowe, reprezentujące funkcjonariuszy policji, straży granicznej, państwowej straży pożarnej służby więziennej – powiedział Tomasz Krzemiński, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ policjantów.

Początek protestu zaplanowano na godz. 9.00. O tej samej porze w Sejmie ma rozpocząć się wysłuchanie publiczne ws. przygotowanego przez MSW projektu nowelizacji kilku ustaw. Zakłada on, że mundurowi dostaną zasiłek chorobowy w wysokości 80 proc. pensji, tak jak inni ubezpieczeni. Obecnie przysługuje im zasiłek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia.

Projekt zakłada utrzymanie 100 proc. stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby.

RIRM

drukuj