Komenda Główna Policji: ruszyło biuro ds. walki z cyberprzestępczością

Jak informuje Komenda Główna Policji, zostało powołane biuro do spraw walki z cyberprzestępczością. Głównymi zadaniami biura będą rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberprzestępczości oraz ujawnianie i ściganie sprawców.

Decyzje o powołaniu biura podjęli komendant główny policji i minister spraw wewnętrznych i administracji. Internet będzie monitorował z nowego biura 56 funkcjonariuszy.

Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji wskazuje, że chodzi o wzmocnienie organizacyjne i uproszczenie działań w zwalczaniu tego typu przestępstw.

Niestety coraz więcej nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie jest zagrożeń związanych z cyberprzestrzenią. Współczesna cywilizacja bardzo mocno postawiła na ten świat związany z informatyką, na to, co dzieje się w przestrzeni wirtualnej. Ta przestrzeń musi być przedmiotem coraz większej uwagi służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, bo w niej jest coraz więcej zagrożeń albo przestępstw. Trzeba tę przestrzeń chronić. Dotąd też w tym zakresie były podejmowane działania w ramach struktur komend wojewódzkich, ale na poziomie centralnym Komendy Głównej Policji nie była ta sprawa wyodrębniona w osobną jednostkę organizacyjną – mówi Jarosław Zieliński.

Powołane biuro będzie wspierać w walce z cyberprzestępczością jednostki terenowe policji, koordynować działania o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Ponadto będzie się zajmować opracowaniem propozycji zmian prawnych regulujących problematykę zwalczania tego typu przestępstw.

Biuro będzie realizowało również zadania punktu kontaktowego, o którym mowa w art. 35 Konwencji Rady Europy o cyberprzestępczości, sporządzonej w Budapeszcie dnia 23 listopada 2001 r.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl