fot. pixabay.com

Gdańsk: Policja ostrzega przed nową metodą oszustów „na pocztę głosową”

Przestępcy podszywają się pod operatora telekomunikacyjnego i wysyłają wiadomość sms z informacją o nagranej wiadomości głosowej. W wiadomości odczytamy, że aby ją odsłuchać, wystarczy kliknąć załączony link.

Jak poinformował oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, Mariusz Chrzanowski, oszustwo na tzw. pocztę głosową jest stosunkowo nową metodą, dzięki której oszuści mogą wyczyścić konto bankowe ofiary.

„Przestępcy podszywają się pod operatora telekomunikacyjnego, wysyłają wiadomość sms z informacją o nagranej wiadomości głosowej. W wiadomości odczytamy, że aby ją odsłuchać, wystarczy kliknąć załączony link” – tłumaczy Mariusz Chrzanowski.

Kliknięcie w link przesłany w SMS-ie spowoduje ściągnięcie na telefon złośliwego oprogramowania, za pomocą którego przestępcy wyprowadzą pieniądze z naszego rachunku bankowego. [czytaj więcej]

Dodatkowo, mając do niego dostęp, mogą zaciągnąć kredyty.

„Numer, z którego przychodzą wiadomości, należy najczęściej do osoby, która nie wie o tym, że posłużyli się nim przestępcy” – dodaje gdański policjant.

Oszustwo „na pocztę głosową” dołączyło do wcześniej już stosowanych metod wyłudzenia gotówki po przesłaniu wiadomości na smartfona.

Policja wylicza, że spotkała się już z oszustwami na „na PGE” – ofiara otrzymuje wiadomość SMS o treści „na dzień (data) zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności 3,46 zł, https://……”; „na kryptowaluty” – przestępcy oferuję pośrednictwo w inwestycjach, czy „na olx” – oszust informuje sprzedającego, że zapłacił za wystawiony przez niego przedmiot, a żeby odebrać swoje pieniądze sprzedający ma kliknąć w nadesłany link.

PAP

drukuj